تبلیغات
کسب و کار الکترونیک - درگاه پرداخت الکترونیک1
پرداخت الکترونیک
پرداخت اینترنتی

در دنیای امروز، همه جا سخن از تجارت الکترونیک است. شمار فروشگاه‌های اینترنتی روز به روز بیشتر، اینترنت در دسترس‌تر و شوق خرید اینترنتی میان مردم هم بیشتر می‌شود. در این میان نقش پرداخت اینترنتی هم پررنگ است. چرا که فروشندگان و هم خریداران برای دردسر کمتر، گرایش بیشتری به این گونه پرداخت دارند.

تعریف:

پرداخت پول از طریق اینترنت ،درقبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در شعب بانک را داشته باشد. 
درﮔﺎه ﭘﺮداﺧﺖ اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ
درگاه پرداخت اینترنتی پایانه ای است که به کاربر اجازه میدهد در قبال دریافت کالا یا خدمات هرینه ی آنرا به صورت online ودر لحظه به حساب فروشنده واریز کند.
بسیاری از سایت های اینترنتی که محصولی برای عرضه دارند و یا ارائه دهنده خدماتی می باشند برای دریافت پول ارائه خدمات و یا فروش محصولات نیاز به درگاه اینترنتی (E-payment gateway)دارند.
تنها با کارت بانکی و درگاه پرداخت اینترنتی، به سادگی می‌توان اقدام به پرداخت پول کرد.

پارامترهای لازم برای پرداخت اینترنتی

 

üشماره شانزده رقمی کارت
üCVV2"کد امنیتی برای خرید اینترنتی"Card Verification Value
üرمز دوم کارت "رمز مختص انجام امور بانکی از طریق فضای مجازی ( اینترنت)"

 

مزایا پرداخت اینترنتی
üامکان استفاده آسان از خدمات درگاه پرداخت بانکی و دریافت سرویس
üافزایش مشتریان به منظور ارائه خدمات به صورت انلاین
üامکان مشاهده صورت حساب به صورت لحظه ای و شفاف
üکاهش زمان فرایند خرید مشتریان سایت و اطلاع رسانی هنگام پرداخت
üپذیرش کلیه کارت های عضو شتاب و عدم نیاز مراجعه به بانک
üقابل استفاده برای سایت های شخصی و وبلاگ ها به منظور دریافت حمایت مالی
üکاهش هزینه های فروشندگان و افزایش رفاه حال مشتریان
üسیستم پرداخت اینترنتی توسط بانک‌های عامل به گونه‌ای طراحی شده‌است که ایمن و ساده بوده و کمترین نیاز به راهنمایی را برای خریدار ایجاد نماید
مشکلات

بی توجهی به نکات امنیتی در زمان پرداخت

بهتر است به چند نکته در هنگام پرداخت آنلاین توجه داشته باشیم:

 توجه به نماد الکترونیک،

درگاه پرداخت و پروتکل HTTPS است.

اگر درگاه پرداخت شما با HTTPS آغاز نشود مطمئن باشید که این صفحه یک صفحه پرداخت جعلی و یا به اصطلاح فیشینگ هست.

 فیشینگ تلاش غیرقانونی برای به دست آوردن اطلاعات حساب کاربر است که با آن می‌توان حساب او را خالی کرد.

برخی اوقات ممکن است مسائلی در هنگام خرید اینترنتی به وقوع بپیوندد. مثلاً ممکن است در هنگام پرداخت شبکه بانکی قطع شود و پرداخت ناموفق انجام شود. معمولاً بدترین حالتی که ممکن است به وقوع بپیوندد این است که پول از حساب شما کسر، اما به حساب فروشنده واریز نشود. معمولاً پول شما در حساب‌های حد واسط بانک است. نهایتاً خود بانک می‌باید مغایرت‌ها را رفع کند، درصورت بروز چنین شرایطی نگران نباشید و منتظر بمانید، اگر ظرف مدت 48 ساعت پول به حسابتان برگشت نخورد، آنگاه با بانک عامل پرداخت اینترنتی تماس بگیرید تا مغایرت برطرف شود.

سوالاتی ذهن‌ را درگیر می‌کند

جنس کالای خریداری شده مرغوب است یا نه؟ آیا نکند پولی را پرداخت کنیم ولی وسیله مورد نظر را دریافت نکنیم؟ یا اصلا فروشگاهی که از آن وسیله‌ای را خریداری می‌کنیم قابل اطمینان است یا نه؟!

خوشبختانه نماد اعتماد الکترونیکی یا همان eNamad این مشکلات را رفع کرده است و این نشان را به فروشگاه‌هایی که قابل اعتماد باشند، داده می‌شود. نماد اعتماد سایت مد نظر را تایید و ضمانت می‌کند تا اگر کالایی خریداری کردید در صورت تخلف پول مشتری را پس دهد. پس جای هیچگونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

نکات امنیتی  که باید رعایت کنیم

استفاده از این تکنولوژی سودمند نیازمند رعایت نکاتی ساده، جهت جلوگیری از سوءاستفاده سارقان اینترنتی می‌باشد

üتا جایی که امکان دارد در مراکز عمومی نظیر کافی نت ها یا مکان هایی که اینترنت رایگان در اختیار شما می گذارند و از امنیت آن اطمینان کافی ندارید وارد اینترنت بانک خود نشوید.
ü تا زمانی که از ارسال ایمیلی توسط بانک خودتان اطمینان حاصل نکرده اید اطلاعات شخصی خود را برای آن ایمیل ارسال ننمایید.
üدر صورتی که مجبور شدید در یک مکان عمومی از اینترنت استفاده کنید هنگام وارد کردن رمز عبور دقت کنید اطرافیان قادر به مشاهده رمز شما نباشند و تاجایی که ممکن است از صفحه کلید های مجازی که بانک ها در اختیارتان می گذارند استفاده کنید.
üکد کاربری و رمز عبور خودتان را هیچ گاه یادداشت نکنید و تلاش کنید آن را حفظ کنید وبه هیچ عنوان رمز خود را در اختیار دیگران حتی کارکنان بانکتان قرار ندهید.
ü.هنگام خرید اینترنتی از سایت های معتبر خرید کنید و دقت کنید هنگام پرداخت وجه  ،رمز و کلمه عبورتان را تنها در سایت بانکتان وارد کنید نه سایت های دیگر.
ü تصور نکنید چون مبلغ قابل توجهی وجه در حساب بانکی تان ندارید هدف مناسبی برای سارقان اینترنتی نیستید چرا که تمام کاربران اینترنت به یک میزان در معرض خطر تهاجم هکر ها هستند پس در هر شرایطی امنیت را جدی بگیرید.
ü از خدمات بانکهایی که در زمینه بانکداری الکترونیک مهارت و تجربه کافی بر خوردارند استفاده کنید چرا که رعایت امنیت اینترنتی باید از هر دو سوی خدمات چه سرویس دهنده و چه سرویس گیرنده به یک میزان رعایت شود.
üبرای کامپیوتر شخصی تان یک نرم افزار امنیتی کارا و قابل اطمینان نصب کنید و در این باره با کارشناسانی که در خصوص نرم افزار ها مهارت دارند مشورت کنید.
ü هیچ فایل و نرم افزار نامطمئنی را در سیستم خود دانلود واجرا نکنید.در این شرایط احتمال دانلود یك كد مخرب و سپس اجرای مستقیم آن در رایانه توسط خود شما بسیار بالاست.
ü هر چند ماه یکبار(6ماه) رمز اینترنتی خود را تغییر دهید تا از امنیت آن اطمینان داشته باشید.
فرآیند پرداخت اینترنتی 
مدیران سایت های اینترنتی با بانک ها قراردادی می بندند و به این ترتیب پول با همکاری بانک از طریق اینترنت از حساب مشتری به
حساب مدیر سایت واریز می شود.
در حال حاضر بانکهای ملت، سامان، پارسیان، ملی، اقتصاد نوین و پاسارگاد این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده
از کارت های بانکی تحت شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در
اصطلاح Gateway عمل می کنند.
این به این معنی نیست که فقط کارت های همین 5 بانک قابلیت خرید اینترنتی را دارد، بلکه به این معناست که این بانکها امکاناتی
را فراهم کرده اند که بتوان با کارت سایر بانک ها نیز خرید اینترنتی کرد و این امکانات خود را در اختیار فروشگاههای اینترنتی قرار
داده اند.

طبقه بندی: کسب و کار الکترونیک،
برچسب ها: کسب و کار الکترونیک، پرداخت الکترونیک،

تاریخ : یکشنبه 8 شهریور 1394 | 05:59 ب.ظ | نویسنده : سیمین بخشی | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • انتخاب برتر